Boeing CEO’su, Firmanın Güvenlik Geçmişiyle Gurur Duyduğunu Açıkladı

Son dönemlerde Boeing sık sık skandallar ve kazalarla gündeme gelmişti. Bu durum öyle bir seviyeye geldi ki en sonunda firmanın CEO’su David Calhoun, güvenlikle ilgili soruşturma kapsamında ABD Senatosuna çağrıldı. Senatoda konuşan Calhoun, firmasının güvenlik geçmişinden gurur duyduğunu açıkladı. 

Missouri Senatörü John Hawley, Calhoun’u şirketi budamakla suçladı. Senatör, “Güvenlik prosedürlerini devreden çıkarıyorsun. Suçu çalışanlarına atıyorsun. İşten çıkarmalar yapıyorsun çünkü firmadan alabildiğin kadar kâr almak istiyorsun.” ifadelerini kullandı. Senatör ayrıca Hawley’nin geçen yıl aldığı 33 milyon dolarlık ödemeyi de gündeme getirerek CEO’ya neden hâlâ istifa etmediğini sordu.

Calhoun gururlu olduğunu açıkladı

Calhoun ise senatöre verdiği cevapta “Bu işi aldığım için gurur duyuyorum. Güvenlik siclimizle gurur duyuyorum. Ve Boeing çalışanlarımızla da çok gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı. Senatörün güvenlik sicillerine güvenip güvenmediğini tekrar sorması üzerine CEO, “Aldığımız her aksiyondan gurur duyuyorum.” ifadesini kullandı. 

Calhoun, Ocak 2020’de Boeing’in başına geçmişti. O dönemde firma, 737 Max tipi uçaklardaki sorunlarla boğuşuyordu. Sonrasında da Boeing’in sorunlarının tam olarak çözüldüğünü söylemek kolay değil. Son olarak Alaska Airlines’a ait bir 737 Max 9 kapısı uçak havadayken yerinden sökülüp düşmüştü. 

Calhoun, mart ayında yaptığı açıklama ile bu yılın sonunda emekli olacağını açıklamıştı. Boeing ise Calhoun yerine bir isim bulmakta zorlanıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x